Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże zagrożenie stanowią dla nas metale ciężkie, a szkoda, bo potrafią wchłonąć do naszego organizmu i siać spustoszenie. Jakie metale ciężkie trafiają do naszego organizmu i jak sobie z nim poradzić? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym są metale ciężkie?

Przede wszystkim należy zacząć od określenia, z czym mamy do czynienia. Czym są metale ciężkie? Termin metali ciężkich używany jest w odniesieniu do pierwiastków, które używane są w przemyśle i odznaczają się toksycznością dla człowieka, jak i dla środowiska. Do metali ciężkich zalicza się metale (np. rtęć, ołów, chrom, cynk, miedź), półmetale (np. tellur, arsen), czy niemetale (selen). Ich szkodliwość ma związek ze zdolnością do kumulacji w organizmie, głównie w kościach, nerkach, czy mózgu. Gdy do tego dojdzie, to sole i tlenki metali ciężkich mogą prowadzić do zatruć, chorób układu krążenia, chorób układu nerwowego, czy nawet do chorób nowotworowym.

 

W jaki sposób można się zatruć metalami ciężkimi?

Najczęściej wskazuje się, że przyczyną zatrucia toksycznymi metalami ciężkimi jest zawodowy kontakt z tymi związkami. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się pracownicy przemysłu chemicznego, a więc tam, gdzie produkowane są preparaty ochrony roślin, wyroby gumowe, czy chemia gospodarcza. Oczywiście to dopiero początek, ponieważ pracownicy przemysłu elekrotechnicznego, pracownicy rafinerii ropy naftowej, hutnictwa, czy przemysłu ceramicznego również są narażeni na wpływ metali ciężkich. W grupie ryzyka wymienia się też osoby, które zajmują się produkcją farb i rozpuszczalników, lamp oraz urządzeń pomiarowych.

Jednak do zatrucia metalami ciężkimi może dojść też na wiele innych sposobów, w tym na przykład przez zanieczyszczenia znajdujące się w środowisku. Toksyczne związki potrafią dostać się do żywności, w tym na przykład do ryb, grzybów i roślin, więc spożywając je, jesteśmy narażeni na zatrucia. Zanieczyszczone przez metale ciężkie bywają też warzywa liściowe oraz korzenne, w tym ziemniaki. Mniej szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych znajduje się w warzywach mających owoce, a więc w pomidorach, warzywach strączkowych oraz w warzywach dyniowatych.

Ryby najczęściej zanieczyszczone są rtęcią i najczęściej dotyczy to miecznika, rekina, tuńczyka, czy marlin. Wśród grzybów największe zanieczyszczenie metalami ciężkimi wykazują pieczarki, zwłaszcza że mają dużą zdolność kumulacji metali ciężkich. Nie sposób pominąć również tego, że kontakt z metalami ciężkimi mamy też w codziennych życiu, ponieważ występują w wodzie z kranu, czy nawet w pożywieniu. Dodatkowo jesteśmy narażeni na ich wpływ, gdy przyjmujemy szczepionki, czy leki. Nawet kontakt ze sprzętem kuchennym, kosmetykami, czy przyborami toaletowymi może nas narazić na wpływ metali ciężkich.

Jak metale ciężkie wpływają na ludzki organizm?

Metale ciężkie nie podlegają degradacji biologicznej, a organizmy starają się walczyć z nimi poprzez odkładanie aktywnych jonów metali w obrębie białek lub przez odkładanie ich w formie nierozpuszczalnej w granulach międzykomórkowych, by je składować lub wydalić wraz z odchodami. Najczęściej metale ciężkie gromadzą się w wątrobie i nerkach, doprowadzając jednocześnie do ich uszkodzenia. Mają też negatywny wpływ na mózg, czego skutkiem są objawy ze strony układu nerwowego, w tym na przykład zaburzenia snu, upośledzenia pamięci i koncentracji, czy nawet niedowład.

Mogą też doprowadzić do zmian w układzie kostnym, niepłodności, czy zmian w układzie sercowo-naczyniowym. W wielu przypadkach kończy się to również rozwojem nowotworu. Eksperci wskazują, że już jednorazowa ekspozycja na metale ciężki może spowodować wystąpienie objawów toksyczności i mowa tutaj o mdłościach, wymiotach, bólach głowy, czy drgawkach.

Ekspozycja na metale ciężkie – jak sobie z tym radzić?

Niestety żyjemy w takich czasach, gdzie nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się przed wpływem metali ciężkich. Jednak istnieją sposoby, które może wykorzystać do tego, by ograniczyć ich wpływ na nasz organizm. Na pewno dobrym wyborem będzie świadome wybieranie produktów, które kupujemy. Należy sięgać tylko po produkty, które nie mają styczności z metalami ciężkimi.

Co więcej, warto też pomyśleć o regularnym oczyszczaniu organizmu, ponieważ w ten sposób będziemy w stanie pozbyć się ze swojego organizmu metali ciężkich. Ogólnie istnieje wiele metod, które są polecane na to, by pozbyć się z organizmu metali ciężkich, toksyn, czy innych zanieczyszczeń. Do wyboru mamy między innymi napary, lecznicze kąpiele, czy diety oczyszczające. Jednak najlepszym wyborem mogą okazać się kwasy humusowe, które dają praktycznie natychmiastowe efekty.

Jak kwasy humusowe wpływają na metale ciężki?

Kwasy humusowe wykazują zdolność do wiązania toksyn, jak również do wydalania ich poza organizm. Jest to bardzo ważna właściwość, ponieważ to oznacza, że w ekspresowym tempie można pozbyć się wszystkiego, co jest szkodliwe dla naszego organizmu, w tym właśnie metali ciężkich. Co więcej, to właśnie kwasy huminowe są aktywnie zaangażowane w procesy metaboliczne w wątrobie, sprawiają, że uszkodzone komórki szybciej się regenerują, a poziomy enzymów wątrobowych się normalizują. Można zatem powiedzieć, że sięgnięcie po kwasy humusowe może okazać się najlepszym sposobem na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń, czy dolegliwości, które powodują metale ciężkie.

0
    0
    Twoja lista zakupów
    Twój koszyk jest pusty