Jak szybko zregenerować organizm po treningu? To pytanie, które pojawia się bardzo często. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedź? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie. Zapoznaj się koniecznie z jego treścią!

Dlaczego regeneracja po treningu jest ważna?

Większość z nas wychodzi z założenia, że efektywność treningów zależy głównie od tego, jakie ćwiczenia się wykonuje oraz jak dużo czasu się na nie poświęca. Jednak nie jest to prawdą, bo bardzo ważnym elementem dobrego treningu jest także regeneracja organizmu po treningu. Jest to absolutnie niezbędne, zwłaszcza jeśli mamy jasno wyznaczone cele i pragniemy cieszyć się dobrym przyrostem masy mięśniowej.

Regeneracja po ćwiczeniach, w szczególności tych, w których wykorzystywane były ciężary, powodują uszkodzenia włókien mięśniowych. Podczas intensywnych ćwiczeń przepływ krwi przez mięśnie znacznie przyspiesza, a ciśnienie wzrasta. Stan ten trzeba w końcu unormować, a tkankom dać czas na odbudowę i wzmocnienie. Jeśli tego się nie zrobi, to może dokuczać ból mięśni, czy ogólne przemęczenie. Poza tym regeneracja jest niezbędna do tego, aby mięśnie zwiększały swoją objętość, więc nie ma sensu rezygnować z tego etapu, bo niesie ze sobą wiele dobrego. Tylko jak zapewnić sobie szybkie efekty? Jak można w krótkim czasie zregenerować organizm po treningu? Poniżej kilka pomysłów…

Suplementy podstawą szybkiej regeneracji po treningu

Skuteczna odnowa włókien mięśniowych jest możliwa, gdy sportowiec regularnie dostarcza do nich substancji odżywczych w postaci białek, nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, czy witamin i soli mineralnych. Aby to osiągnąć, należy postawić na zróżnicowaną dietę, ale i tak nie zawsze udaje się uzupełnić wszystkie niedobory.

Całe szczęście istnieją inne, co ważne naturalne metody, które nie tylko mogą wspomóc organizm, ale również pomóc mu uwolnić się od zanieczyszczeń i toksyn, które mogłyby wpłynąć na obniżenie formy. Mowa oczywiście o suplementach diety, które dostępne są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy sięgnąć po te najlepsze, a regeneracja po treningu będzie przebiegać o wiele sprawniej. Jednym ze sprawdzonych suplementów diety jest oczyszczający i regenerujący nasz organizm suplement diety Del Vitae.

Regeneracja po treningu – potreningowe posiłki

Odpowiednio skomponowane posiłki to filar budowania masy mięśniowej, ale i lepszej regeneracji po treningu. Dlatego tak ważne jest, aby po intensywnym treningu zjeść pełnowartościowy posiłek, który będzie składać się z węglowodanów, białka i tłuszczów. Węglowodany pozwolą uzupełnić zapasy utraconego przez mięśnie glikogenu, tłuszcze zaś przyczynią się do zwiększenia produkcji testosteronu, a jest to ważne, gdy chce się sukcesywnie budować masę mięśniową.

Posiłek potreningowy należy spożyć około 40 minut po zakończeniu ćwiczeń i pamiętać, by zawierał w sobie tylko pełnowartościowe produkty. Kategorycznie odradza się sięgania po produkty wysokoprzetworzone, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki, czy szkodliwe tłuszcze trans. Należy także ograniczyć spożycie przekąsek, słodyczy, czy potraw z białej, rafinowanej mąki i gazowanych napojów.

Odpowiednia dawka snu jako sposób na regenerację organizmu

Odpowiednio długi i dobrej jakości sen to podstawa tego, by nasz organizm pracował bez zarzutu. Jeśli każdego dnia nie zapewnimy swojemu organizmowi odpowiedniej dawki snu, to będzie cierpiał nie tylko układ nerwowy, ale również wszystkie organy, tkanki i komórki, ponieważ nie będą miały szans na odnowę i odbudowanie ewentualnych uszkodzeń.

Taka regeneracja jest szczególnie ważna w przypadku sportowców, którzy podejmują treningu wysiłkowe. To właśnie w czasie snu regenerują się mięśnie i dochodzi do syntezy białek, w czasie której wzmacniają i naprawiają się włókna mięśniowe. Dlatego warto zadbać o to, by sen był wartościowy. Aby to osiągnąć, należy unikać telewizji, czy ekranu komputera przed snem, a także pamiętać o regularnym wietrzeniu swojej sypialni, czy o tym, by się nie przejadać przed snem.

Stretching na lepsze odżywienie mięśni

Stretching nie jest typowym odpoczynkiem potreningowym, to jednak taka umiarkowana aktywność okazuje się szybkim i skutecznym sposobem na regenerację. To właśnie w czasie ich wykonywania mięśnie zostają lepiej dotlenione i odżywione, następuje również ich rozluźnienie, a to pozytywnie wpływa na ich elastyczność i sprawia, że wszelkiego typu napięcia i zdrętwienia zostają zniwelowane. Rozciąganie nie powinno trwać jednak dłużej niż 20 minut, bo tyle wystarczy, by cieszyć się dobrymi efektami.

Masaż na rozluźnienie mięśni

Masaż sportowy słynie ze swoich dobroczynnych właściwości. To właśnie z jego pomocą można skutecznie rozluźnić spięte włókna, więc nic dziwnego, że jest zalecany szczególnie po treningu, który angażuje wiele partii mięśniowych. Odpowiednio wykonany masaż jest w stanie zapobiec przykurczom i spięciom mięśni, a także sprawić, że w rozluźnionych mięśniach lepiej będzie płynęła krew. Przełoży się to również na lepsze dostarczanie składników odżywczych do mięśni, a to pozytywnie wpłynie na regenerację po treningu.

Zimny prysznic na obolałe mięśnie po treningu

Nie bez powodu po intensywnym treningu, czy nawet pobieganiu zaleca się wskoczenie pod zimny prysznic. Okazuje się, że zimny strumień wody zaraz po treningu jest w stanie zmniejszyć uczucie bólu mięśni, ale nie tylko. Z pomocą zimnej wody można też zapobiec stanom zapalnym, więc z pewnością nie należy z niego rezygnować.

0
    0
    Twoja lista zakupów
    Twój koszyk jest pusty