W ostatnich latach zauważyć można, że coraz więcej osób narzeka na ciągłe zmęczenie. Tylko skąd właściwie ono się bierze? Jak poradzić sobie z ciągłym zmęczeniem? To pytania, na które odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście!

Ciągłe zmęczenie – przyczyny

Eksperci wskazują, że coraz więcej osób narzeka na ciągłe zmęczenie, a niektórzy nawet na całkowite wyczerpanie. Większość z nas jednak nie zgłasza się do lekarza, ponieważ sądzimy, że to efekt nadmiaru obowiązków i życia w zbyt szybkim tempie. Tylko dlaczego tak się dzieje? Dlaczego notorycznie jesteśmy zmęczeni? Okazuje się, że przyczyny tego zjawiska mogą być różne….

Czasami zmęczenie i senność mają związek bezpośrednio ze snem, a dokładniej mówiąc z jego długością oraz jakością. Niestety śpimy coraz mniej, a jakość naszego snu bywa tak zła, że organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. Efektem tego jest nie tylko gorsze samopoczucie, ale również ciągłe zmęczenie, czy trudności z koncentracją. Za problemy z bezsennością odpowiada zwykle częste używanie smartfonów i laptopów, zwłaszcza w łóżku. To właśnie one emitują sztuczne światło, które powodują zahamowanie produkcji melatoniny, a przez to pojawiają się problemy ze snem.

Jednak ciągłe zmęczenie może być też spowodowane zanieczyszczeniem organizmu, o które w dzisiejszych czasach wcale nie jest trudno. Każdego dnia jesteśmy narażeni na wpływ toksyn, substancji chemicznych, czy zanieczyszczeń, które krążą w powietrzu. Do tego dochodzi wysoko przetworzona żywność, która jest pełna sztucznych dodatków, konserwantów i spulchniaczy, które ostatecznie wpływają negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu, czy właśnie na nasze samopoczucie. Jeśli nasz organizm jest zanieczyszczony metalami ciężkimi, toksynami itp., to niestety pojawiają się trudności z koncentracją, spada ilość energii, a także stajemy się bardziej zmęczeni i podatni na stres.

Nie sposób pominąć również tego, że istnieje wiele chorób, których jednym z objawów bywa ciągłe zmęczenie i osłabienie. Jeśli w takim zmagamy się z jakimś schorzeniem, to również może pojawić się zmęczenie. O jakich dokładnie chorobach mowa? Na pewno będzie to zespół chronicznego zmęczenia (CFS), który charakteryzuje się tym, że objawy zmęczenia nasilają się nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym lub umysłowym. Ciągła senność i zmęczenie może być też efektem niedoczynności tarczycy.

Choć tarczyca jest mała i niepozorna, to jej rola w organizmie jest bardzo ważna. To właśnie tarczyca reguluje poziom energii, wspomaga procesy przemiany materii, czy wpływa na odporność. Jeśli występują w niej jakieś nieprawidłowości, to pojawia się ciągłe zmęczenie oraz tycie. Niedoczynność kory nadnerczy, anemia, czy cukrzyca również mogą objawiać się ciągłym zmęczeniem. Zmęczenie psychiczne może z kolei świadczyć o depresji, a jednym z jej objawów bywa również bezsenność.

W niektórych przypadkach ciągłe zmęczenie bywa efektem niedoboru pierwiastków lub spożywania zbyt małej ilość wody. Jeśli w takim razie śpimy regularnie w normalnych godzinach, to możliwe, że stan ciągłego zmęczenia jest efekt niedoborów w organizmie. Tego również nie należy lekceważyć, ponieważ niewyrównanie niedoborów może prowadzić do wielu różnych schorzeń, w tym również tych, o których pisaliśmy wyżej.

Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem?

Ciągłe zmęczenia bywa dość problematyczne, więc na pewno każdy będzie zastanawiał się, co robić w takich przypadkach. Jakie kroki należy podjąć, by znów cieszyć się normalnym funkcjonowaniem organizmu? Niestety nie ma jednej skutecznej metody, która zapewni powrót do dawnej formy. Aby podjąć leczenie, najpierw należy znaleźć podłoże ciągłego zmęczenia…

Jeśli problem stanowi brak snu, czy jego nieodpowiednia jakość, to należy poprawić swoje nawyki. Oznacza to rezygnację z oglądania telewizji, czy korzystania z telefonu przed snem. Lepszym wyborem będzie czytanie książki w papierowej wersji, czy nawet słuchanie relaksacyjnej muzyki.

Gdy ciągłe zmęczenie jest efektem zanieczyszczenia organizmu, to konieczny będzie detoks. Całe szczęście istnieje wiele sposób na to, by przywrócić swój organizm do dobrego stanu i przy okazji, by pozbyć się wszelkiego typu zanieczyszczeń, toksyn, czy metali ciężkich. Dobre efekty dają diety i suplementy oczyszczająco – odżywiające. Przykładem suplementu zapewniającym odżywienie i oczyszczenie jest suplement diety Del Vitae. Poza tym na oczyszczanie organizmu świetnie też działają kąpiele lecznicze, czy picie ziołowych naparów.

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, zmęczenie bywa też wywołane niedoborem witamin i minerałów w organizmie. Jeśli tak się dzieje, to należy przyjrzeć się swojej diecie. Należy spożywać tylko zdrowe i zbilansowane posiłki, które są bogate w owoce i warzywa. Co więcej, warto unikać też wysoko przetworzonej żywności, sztucznych dodatków, czy słodyczy i ciężkostrawnych potraw, ponieważ one również mogą pogarszać samopoczucie. Zdrową i zbilansowaną dietę również można wspomóc suplementami diety, w szczególności tymi o naturalnym i sprawdzonym składzie.

Jeśli ciągłe zmęczenie będzie efektem poważniejszego schorzenia, to istotne jest, by ustalić, z jaką chorobą ma się do czynienia i wdrożyć leczenie. W tym zadaniu na pewno pomoże nam lekarz, więc jeśli zauważymy u siebie niepokojące sygnały, a wszystkie wspomniane wcześniej metody nie pomogą, to konieczne będzie zgłoszenie się do fachowca. W chwili, gdy leczenie zacznie działać, to możliwe, że zmęczenie ustąpi, a my znów będziemy mogli funkcjonować na najwyższych obrotach.

0
    0
    Twoja lista zakupów
    Twój koszyk jest pusty