Jak przyśpieszyć metabolizm? To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Ty również? W takim razie zajrzyj do naszego tekstu, gdyż znajdziesz w nim kilka pomysłów na to, jak zwiększyć tempo przemiany materii!

Suplementy diety na przyśpieszenie metabolizmu

Jeśli zależy nam na wygodnym i szybkim efekcie, to na pewno na przyśpieszenie metabolizmu warto wykorzystać specjalne środki, a dokładniej mówiąc suplementy diety. W ich składzie znajdziemy tylko wyselekcjonowane substancje, które w naturalny i bezpieczny dla naszego zdrowia pobudzają niektóre funkcje organizmu. Szybszy metabolizm w tym przypadku to najczęściej efekt wykorzystania ziół, liści herbaty, naturalnych kwasów, czy składników, które wpływają dobroczynnie na przemianę materii. Jeśli w takim razie postanowimy po nie sięgnąć, to możemy być pewni, że faktycznie uda nam się zwiększyć tempo przemiany materii, a więc również zrzucimy zbędny tłuszczyk na biodrach.

Woda na przyśpieszenie metabolizmu

O tym, że należy spożywać minimum 2 litrów wody dziennie, specjaliści przypominają bardzo często. Jednak to nas nie powinno dziwić, ponieważ woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie tylko. Warto też wiedzieć, że spożywanie odpowiedniej ilości wody jest w stanie pomóc nam w przyspieszeniu metabolizmu.

Wystarczy, że ilość wypijanej dziennie wody zwiększymy o pół litra, a już metabolizm spoczynkowy wzrośnie o 10-30% przez godzinę. Oczywiście istotne znaczenie ma też to, po jaką wodę sięgniemy. Najlepsze efekty można uzyskać dzięki piciu wody mineralnej lub źródlanej wody niegazowanej.

Białko na poprawę metabolizmu

Jeśli zależy nam na tym, by przemiana materii w organizmie przyśpieszyła, to należy dopilnować, aby w codziennej diecie znalazło się białko. Wszystko dlatego, że spożywanie produktów bogatych w białko, zapobiega wystąpieniu efektu spowolnienia tempa metabolizmu związanego z utratą tłuszczu. Poza tym posiłek białkowy jest też bardziej syty, więc ostatecznie dłużej jesteśmy najedzeni i nie sięgamy po przekąski. Aby przyspieszyć metabolizm, wystarczy każdego dnia zjadać 1,5 g białka na 1 kg masy ciała.

Najlepszym źródłem białka jest mięso, ale oczywiście nie oznacza to, że każdy nasz posiłek powinien opierać się na nim. Cennym źródłem białka okazuje się również nabiał, ryby, owoce morza, czy jajka. Co więcej, warto również sięgać kiełki, grzyby, warzywa liściaste, czy strączkowe, gdyż one również są cennym źródłem białka. Codzienna dieta powinna też bazować na owocach jagodowych nasionach, czy orzechach, gdyż one także pozwolą dostarczyć organizmowi białka.

Produkty bogate w błonnik na przyśpieszenie metabolizmu

Błonnik słynie ze swojego dobroczynnego wpływu na perystaltykę jelit. Wpływa to korzystnie nie tylko na oczyszczenie układu pokarmowego, ale również na szybszą przemianę materii. Jeśli w takim razie zależy nam na szybszym metabolizmie, to w codziennej diecie powinny też znaleźć się produkty zawierające błonnik. Na pewno pod dostatkiem będzie go w owocach i warzywach, płatkach owsianych, kaszach, czy nawet w chlebie pełnoziarnistym.

Kawa na przyśpieszenie metabolizmu

Jeśli spożywany kawę w rozsądnych ilościach, to możemy zapewnić sobie dobre źródło flawonoidów, w tym na przykład kwasu chlorogenowego. Jest to związek, który wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz zmniejsza wchłanianie glukozy, co skutecznie wpływa na przyspieszeniu metabolizm. Jakby tego było mało, to kawa zawiera także w sobie polifenole, które wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej.

Przyśpieszenie metabolizmu

Chińskie herbaty na lepszy metabolizm

Nie sposób również pominąć tego, że wszystkie herbaty chińskie dobroczynnie wpływa na przemianę materii. Herbata zielona, czerwona, czy biała powinny znaleźć się zatem w naszej kuchni, gdy szukamy naturalnego sposobu na przyśpieszenie przemiany materii. Dotyczy to również yerba mate, czyli naparu z ostrokrzewu paragwajskiego. W liściach tej herbaty zawarte są związki alkaloidowe (teina i mateina), które skutecznie przyspieszają metabolizm, a więc również wpływają na spalanie kalorii, czy zrzucenie zbędnych kilogramów. Na redukcję masy ciała ma też znaczący wpływ czerwona herbata.

W jej składzie znajdziemy polifenole, teinę, polisacharydy oraz statyny, które wpływają korzystnie na gospodarkę lipidową, zmniejsza stężenie glukozy we krwi oraz przyśpieszają metabolizm tłuszczów. Z kolei w zielonej herbacie znajdziemy katechiny, czyli bardzo silne antyoksydanty, które przyśpieszają spalanie tłuszczu, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego.

Przyprawy na szybszy metabolizm

Do swojej dyspozycji mamy również wiele przypraw, które mogą okazać się pomocne przy problemach z metabolizmem. Wszystko to zasługa tego, że zawierają w swoim składzie pewne związki. Jakie dokładnie? W przypadku czarnego pieprzu jest to piperyna, w papryczce chilli – kapsaicyna, a w imbirze gingerolu. Związki te, choć się różnią, to skutecznie podkręcają metabolizm i sprawiają, że ostatecznie łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy.

Aktywność fizyczna na lepszy metabolizm

Nie da się również ukryć, że aktywność fizyczna jest podstawą, gdy chcemy przyśpieszyć swój metabolizm. Istotne jest nie tylko to, jak długo i często ćwiczymy, ale również, na jaką aktywność fizyczną stawiamy. Jeśli naszym podstawowym celem jest wsparcie przemiany materii, to wystarczy aktywność o umiarkowanej intensywności, a więc na pewno dobrym wyborem będzie trening interwałowy. To właśnie trening interwałowy sprawia, że zwiększa się zużycie tlenu, a to przekłada się na szybsze tempo przemiany materii w komórkach. Podnoszenie ciężarów, czy inne intensywne ćwiczenia na siłowni nie mają sensu, ponieważ zwiększają masę mięśniową, a nie pomagają wyszczuplić sylwetki, więc z nich lepiej zrezygnować.

0
    0
    Twoja lista zakupów
    Twój koszyk jest pusty