Każdemu z nas zdarzają się gorsze i lepsze dni. Jeśli złe samopoczucie trwa chwilę, to nie ma w tym nic złego, ale zdarzają się też przypadki, gdy taki stan utrzymuje się dłużej, a nam coraz trudniej odzyskać dobry humor i optymizm. Dlaczego tak się dzieje i jak poprawić swoje samopoczucie? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule!

Dlaczego nasze samopoczucie spada?

Słabe samopoczucie może dosięgnąć każdego z nas. Najczęściej wydaje się nam, że zły nastrój pojawia się znikąd. Jednak nie jest to prawdą, bo złe samopoczucie zawsze ma jakieś podłoże, tylko my o tym nie wiemy, lub nie zwracamy na to uwagę. Na samopoczucie mogą wpływać czynniki zewnętrzne, w tym na przykład pogoda lub trudny dzień w pracy. Jednak zdarzają się też przypadki, gdy spadek formy to efekt czynników wewnętrznych.

W wielu przypadkach złe samopoczucie bywa niedoborem składników i witamin w organizmie, które są niezbędne przy produkcji hormonów szczęścia, czy sprawiają, że cieszymy się większą ilością energii, a nasz organizm szybciej się regeneruje. Niedobry witamin i minerałów przekładają się na pogorszenie ogólnego funkcjonowania organizmu, więc nie należy czekać, aż pojawią się inne dolegliwości, tylko lepiej w porę zacząć działać.

Złe samopoczucie – co robić?

Skoro zdążyliśmy ustalić, że w większości przypadków za spadek formy odpowiadają niedobory witamin i minerałów, to należy je uzupełnić. Nie będzie to takie trudne, jak by się mogło wydawać, ponieważ większość cennych składników będziemy w stanie dostarczyć wraz ze spożywanymi posiłkami. Jeśli w takim razie doszło do spadku formy, to pierwszym naszym krokiem będzie przyjrzenie się temu, co spożywamy.

Możliwe, że nasze posiłki nie są odpowiednio skomponowane i przez to nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi tego, czego potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Jeśli zdecydujemy się na zmiany w odżywianiu i postawimy na pełnowartościowe produkty, to będziemy mogli cieszyć się większą dawką energii, zwiększy się nasza koncentracja, a my będziemy bardziej wytrzymali i będziemy cieszyli się dobrym humorem.

Dieta na dobre samopoczucie – jak jeść i po co sięgać?

Aby nasz organizm działa prawidłowo, a by byśmy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem, to nasza codzienna dieta musi zawierać odpowiednią ilość kalorii. Co więcej, aby wszystkie substancje wchłaniały się prawidłowo, a my, abyśmy czuli się lżej i syci, warto również stawiać na odpowiednią ilość posiłków. Optymalna ilość to 4 lub 5 posiłków w regularnych odstępach czasu.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, po jakie produkty sięgamy. Niektórzy z nas bardzo lubią słodycze, przekąski, czy fast foody, ale warto wiedzieć, że ich regularne spożywanie wcale nie wpływa pozytywnie na nastrój, czy funkcjonowanie organizmu. Dlatego, jeśli chcemy mieć lepsze samopoczucie, to zdecydowanie należy się ich wystrzegać. Co więcej, należy również ograniczyć spożywanie kawy, ponieważ jej nadmiar sprawia, że pojawia się nerwowość, a wraz z nią niepokój i zdenerwowanie. Należy również unikać coli, czy mocnej herbaty.

A co jeść? Dieta na dobre samopoczucie powinna zawierać produkty, które mają pozytywny wpływ na nasz nastrój. W takim razie na pewno nie powinno w niej zabraknąć większej ilości warzyw i owoców, jak również produktów pełnoziarnistych. Specjaliści twierdzą, że kwasy omega-3 oraz witamina B12 potrafią też dobroczynnie wpływać na nastrój. Warto postawić na suplement diety Del Vitae, który dzięki oczyszczeniu i odżywieniu naszych komórek, sprawia, że poczujemy przypływ energii oraz poprawi się jakość naszego snu, a tym samym nasze samopoczucie.

Dlatego warto pomyśleć o zwiększeniu jej w diecie, a pomogą w tym tłuste ryby morskie, siemię lniane, orzechy i ciemnozielone warzywa, czy owoce morza. Bardzo dobrym wyborem może okazać się również sięgnięcie po węglowodany bez dodatku tłuszczu, ponieważ to właśnie w nich znajduje się serotonina, czyli związek chemiczny, który poprawia nastrój. Warto wypróbować popcorn, pieczone ziemniaki, czy nawet makarony.

Jak jeszcze można sobie radzić ze złym samopoczuciem?

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna być uzupełniona o większą dawkę ruchu, gdyż aktywność fizyczna również potrafi poprawić samopoczucie. Jeśli w takim razie nasze złe samopoczucie utrzymuje się od dłuższego czasu, to najwyższa pora zmobilizować się do regularnych ćwiczeń, czy podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Nie trzeba od razu biegać. Można iść na spacer, wybrać się na przejażdżkę rowerową, czy nawet zapisać się na basen. Nawet taniec może pomóc w walce ze złym samopoczuciem, ale ważne, by podjętą aktywność wykonywać kilka razy w tygodniu i nie rezygnować z niej, gdy samopoczucie się pojawi.

Na ogólne samopoczucie wpływa również sen, więc warto zadbać o to, by każdego dnia być wypoczętym. Eksperci zalecają minimum osiem godzin snu, ponieważ w tym czasie organizm jest w stanie odpowiednio odpocząć, zregenerować się i przygotować na kolejne wyzwania. Jeśli w takim razie zadbamy o to, by faktycznie sen był dobry i nic nam go nie zakłócało, to możemy być pewni, że każdy poranek będziemy witali z uśmiechem na twarzy.

Jeśli złe samopoczucie jest efektem dolegliwości bólowych, to należy ustalić ich podłoże. W tym zadaniu pomoże nam lekarz, więc jeśli pojawią się jakieś niepokojące sygnały, to warto się do niego zgłosić jak najszybciej.

0
    0
    Twoja lista zakupów
    Twój koszyk jest pusty