Kwasy humusowe zyskują na popularności z racji bardzo dobrych właściwości, a mimo to wielu z nas nadal nie wie, jak właściwie doszło do tego, że zaczęto z nich korzystać. Dlatego warto poświecić trochę czasu na poznanie historii kwasów humusowych i nasz tekst może okazać się źródłem cennych informacji. Zachęcamy w takim razie do krótkiego omówienia tematu!


Podaje się, że początki kwasów humusowych sięgają odkrycia mumio, czyli substancji, którą wydobywa się ze zboczy gór Kaukazu, Ałtaju oraz Tybetu. Mumio jest nieco tajemniczą substancją, która przypomina żywicę. Jednak nie to sprawiło, że stała się popularna, lecz to, że zawiera rzadkie substancje lecznicze, kwasy tłuszczowe, minerały i aminokwasy, czy właśnie duże ilości kwasów humusowych. Pierwsze doniesienia historyczne o właściwościach leczniczych mumio, a więc również historia kwasów humusowych sięga VI w. p. n. e. i pojawiają się w rozprawie medycznej „Sushruta Samhita”, autorstwa Sushruty, więc można uznać, że część tych dobroczynnych właściwości, to również efekt omawianych związków, choć to tylko spekulacje.

Później na długo zrobiło się cicho i dopiero w roku 1791 pojawiły się kolejne wzmianki o kwasie humusowym. Na pierwszy ekstrakt z tego związku trzeba było poczekać do 1786 roku. Dobroczynne właściwości kwasów humusowych tak naprawdę doceniła współczesna medycyna, bo w XX wieku i to sprawiło dynamiczny rozwój w dziedzinie nauk medycznych.

Przyczyny tak wolnego postępu badań nad kwasami humusowymi mogą być efektem braku odpowiedniej wiedzy, czy technologii z zakresu chemii jeszcze przed drugą wojną światową. Jednak aktualnie wszystko się zmieniło i choć nadal kwasy humusowe nie został do końca poznany, a ich budowa nie została jednoznacznie określona, to dostrzeżona ich dobroczynne właściwości. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim warto wspomnieć o leczniczych właściwościach kwasów humusowych, co jest efektem obecności w ich składzie aminokwasów, minerałów, czy mikroelementów i makroelementów.

Jednak to dopiero początek, ponieważ mamy do czynienia ze związkami organicznymi, które wspierają oczyszczanie organizmu, czy odżywianie komórek. Wykazano również, że kwasy humusowe potrafią wspierać gojenie ran, czy wspierać funkcjonowanie układu odpornościowego i prawdę mówiąc, można tak jeszcze wymieniać bez końca, ponieważ zastosowanie jest o wiele szersze.

Jednak to nie wszystko. W czasie prowadzonych badań wykryto, że kwasy humusowe mogą sprawdzać się także na wielu innych płaszczyznach, w tym na przykład w rolnictwie. Co więcej, stosowanie kwasów humusowych w rolnictwie było znane praktycznie od początku działalności rolniczej, ale to nie powinno nikogo dziwić, ponieważ wchodzą one w skład próchnicy. Tego typu związki poprawiają wzrost i odżywianie roślin, a także działają jako środki bakteriobójcze i grzybobójcze w glebie, chroniąc rośliny.

Ze względu na zdolność do tworzenia pseudo-miceli w środowisku obojętnym lub kwaśnym przydatność kwasów humusowych do usuwania zanieczyszczeń ze ścieków i gleb jest również badana od wielu lat. Nie sposób też pominąć o przemyśle farmaceutycznym, gdyż udowodniono, że kwasy humusowe bywają przydatne w zwiększaniu rozpuszczalności w wodzie leków hydrofobowych.

 

0
    0
    Twoja lista zakupów
    Twój koszyk jest pusty