Istotną rolę w działaniu suplementu diety DelVitae ma kwas humusowy, który jest substancją znaną ludzkości od tysięcy lat. Był stosowany jako naturalny antybiotyk, a także środek o działaniu przeciwwirusowym.

Trochę historii

Po raz pierwszy nazwa kwas humusowy została ukuta 1761 roku. Natomiast pierwszy ekstrakt tej substancji pozyskano dopiero ćwierć wieku później w 1786 roku. Największą niespodzianką jest jednak fakt, że jego pochodzenia oraz strukturę odkryto stosunkowo nie dawno, bo w wieku XX. Jednym z powodów tak wolnego postępu badań był brak odpowiedniej wiedzy i technologii z zakresu chemii przed II wojną światową.1

Cofnijmy się jednak jeszcze wstecz.  Jedną z form, która zawiera w sobie duże ilości kwasów humusowych jest mumio, które to wydobywane jest z zboczy gór Himalajskich, Karakorum, na Wyżynach Tybetańskich, Kaukazie, Ałtaju czy w regionie Gilgit-Baltistan.2 Pierwsze doniesienia historyczne o właściwościach leczniczych mumio pochodzą z VI w. p. n. e. i znajdują się w rozprawie medycznej “Sushruta Samhita”, autorstwa Sushruty.3

Czym są kwasy humusowe?

Kwasy humusowe to wielocząsteczkowe związki organiczne o zmiennym składzie i strukturze chemicznej zależnej od materii organicznej, z której powstały. Dlatego też kwas humusowy oraz jego składowe mają bardzo wiele frakcji. Chociaż mają charakter kwasowy, to wykazują zasadowe PH, tj. powyżej 7. Kwasy humusowe tworzą się poprzez procesy biochemiczne, podczas rozkładu związków organicznych budujących żywe organizmy. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić, ani do końca poznać budowy tych skomplikowanych związków, dlatego klasyfikuje się je pod względem różnic pomiędzy rodzajami tych substancji.4 W skład kwasów humusowych wchodzą kwasy huminowe i kwasy fulwowe.

Kwas huminowy i fulwowy

Choć związki te są do siebie bardzo podobne, występują w podobnych materiach organicznych i bardzo często występują razem, to obie te frakcje subtelnie różnią się od siebie. Różnica pomiędzy tymi organicznymi związkami chemicznymi jest tak, że kwas huminowy mają barwę od ciemnobrązowej do czarnej i są nierozpuszczalne w wodzie, natomiast kwasy fulwowe posiadają zabarwienie żółte, żółtobrązowe. Oba te kwasy są organicznymi związkami chemicznymi o charakterze kwasowym i są podstawowymi substancjami próchnicy. W naturze występują m.in. w błotach leczniczych, ziemi ornej, nawozach organicznych, torfie, lignicie, węglu brunatnym czy borowinie.

Jednym ze składników DelVitae jest właśnie kwas humusowy, który produkujemy na bazie atestowanej borowiny przeznaczonej dla ośrodków sanatoryjnych.

Chociaż oba kwasy są bardzo skomplikowanymi związkami, to porównując je między sobą, można stwierdzić, że kwasy huminowe charakteryzuje prostsza, bardziej jednorodna budowa, z niższą masą cząsteczkową i większą rozpuszczalnością.

Kwasy humusowe wykazują szereg własności leczniczych i nie tylko.

 

Źródła:

 1. “A History Of Humic Acid Research” by Michael Susic Research Scientist 2 Februart 2001
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mumio
 3.  Sushruta – żyjący w VI wieku p.n.e. indyjski chirurg, jeden z pierwszych znanych chirurgów w historii, prawdopodobnie pierwszy chirurg plastyczny, autor pracy Sushruta Samhita, jednego z najstarszych traktatów poświęconych chirurgii. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sushruta
 4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_humusowe
 5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_fulwowe
 6. http://karnet.up.wroc.pl/~weber/kwasy1.htm

*Ostatnia data odwiedzin autora na podanych linkach: 23.05.2020

0
  0
  Twoja lista zakupów
  Twój koszyk jest pusty