Po czym poznać, że mamy do czynienia z chorobami skóry? Jakie są przyczyny schorzeń skóry i jak sobie z nimi radzić? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Choroby skóry – czym się objawiają?

Choroby skóry, nazywane też dermatozami, dotyczą skóry, czyli największego organu w ciele. W zależności od jego rozmiarów powierzchnia skóry może wynosić nawet od 1,5 do 2 metrów kwadratowych. Niestety eksperci wskazują, że choroby skóry są bardzo powszechne i aktualnie dosięgają coraz większej ilości osób. Mogą one obejmować wszystkie elementy skóry, a więc między innymi naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną, gruczoły skórne, czy nawet mieszki włosowe i paznokcie.

Tylko po czym poznać, że mamy do czynienia z dermatozami? Czym charakteryzują się tego typu schorzenia? Okazuje się, że choroby skóry dają objawy, których nie da się przeoczyć i najczęściej są to pierwotne oraz wtórne wykwity skórne. Do wykwitów pierwotnych skóry możemy zaliczyć między innymi bąble, guzy, pęcherze, krosty, czy nawet plamy. Wykwity wtórne skóry to na przykład blizny, owrzodzenia, pęknięcia, łuski oraz strupy. Wyróżnić można również zmiany skórne, które nie zaliczają się do żadnej z wymienionych grup i są nimi liszajowacenie, spryszczenie, czy łuszczycowatość.

Choroby skóry – przyczyny

Wyróżnić można wiele różnych chorób skóry, a każda z nich może mieć inne podłoże. O czym dokładnie mowa? Jeśli za rozwojem chorób skóry leżą uwarunkowania genetyczne, to można zmagać się z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, czy bielactwem nabytym. Jeśli do rozwoju schorzeń skóry dojdzie przez wirusy, to możemy zmagać się z opryszczką, półpaścem, czy brodawkami. Do rozwoju liszaj, łupieżu, trądziku pospolitego, czy liszaju zwykle prowadzą bakterie, zaś za rozwój egzemy, czy pokrzywki mogą odpowiadać alergie.

Za rozwojem schorzeń skóry często stoją także grzyby i w tym przypadku najczęściej występuje drożdżyca (kandydoza), grzybica, czy łupież pstry. Jeśli przyczyna leży po stronie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego, to można spodziewać się łuszczycy, toczenia rumieniowatego, czy nawet pęcherzycy. Jeśli choroby skóry są efektem innych schorzeń, w tym na przykład tkanki łącznej, to może wystąpić toczeń rumieniowaty układowy lub rumień guzowaty.

Często za rozwojem schorzeń skóry odpowiadają też pasożyty i w tym przypadku można spodziewać się grzybicy, świerzba, czy nawet nużycy, a jeśli są to schorzenia spowodowane wykonywaną pracą, to należy spodziewać się fotodermatozy, różycy, czy nawet wyprysku alergicznego.

Choroby skóry – leczenie

Niestety nie ma jednego leczenia, które można by było zastosować w przypadku chorób skóry. Każde schorzenie jest inne, ma też inne podłoże i dlatego wymaga indywidualnego wyboru sposobu leczenia. Co ważne, schorzeń skóry nigdy nie należy leczyć we własnym zakresie. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące sygnały, to najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. To właśnie on wykona dokładną diagnostykę i zaleci leczenie, które pomoże nam wrócić do dobrego zdrowia. W chorobach skóry specjalizuje się dermatolog, więc to na jego wsparcie należy postawić, choć Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na początek skontaktować się z lekarzem rodzinnym, czy nawet z alergologiem.

Samo leczenie chorób skóry najczęściej wymaga terapii miejscowej. Zatem można się spodziewać, że lekarz zaleci stosowanie środków z odpowiednio dostosowaną substancją czynną w postaci maści, kremów, żeli, aerozoli, czy pudrów.

Leczenie może być również ogólne i obejmować farmakologię, a to oznacza przyjmowanie leków w postaci tabletek, kapsułek, czy roztworów. Bardzo często podawane są również farmaceutyki w formie zastrzyków.

Część chorób skórnych może wymagać dodatkowych zabiegów. W tym przykładu bardzo dobre efekty daje stosowania kąpieli leczniczych, ale nie tylko. Okazuje się, że również okłady, czy naświetlania lampami leczniczymi sprawdzają się w leczeniu chorób skóry.

Czasami zdarzają się też trudniejsze przypadki, które wymagają ingerencji chirurgicznej. Najczęściej ingerencja chirurgiczna zalecana jest wtedy, gdy mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi.

Choroby skóry powodują również dyskomfort psychiczny i nasilają się pod wpływem silnego stresu, ciągłego napięcia psychicznego, czy problemów ze snem. Dlatego w wielu przypadkach lekarz może zalecić również psychoterapię przy chorobach skóry.

Jeśli choroby skóry mają podłoże alergiczne, to należy spodziewać się, że lekarz będzie starał się ustalić ich przyczynę i zaleci wyeliminowanie czynnika drażniącego. W wielu przypadkach lekarz wymaga również zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, czy sięgania po inne kosmetyki, czy środki czystości. Czasami leczenie opiera się również na lepszej pielęgnacji skóry, ponieważ w ten sposób można uniknąć zaognienia powstałych zmian. Właściwa pielęgnacja całego ciała i miejsc zajętych chorobą będzie dotyczyć nie tylko kąpieli, czy osuszania skóry, ale również stosowania specjalistycznych kremów, balsamów, czy pudrów, które będą wspierać tkankę w walce ze schorzeniem.

Choroby skóry – profilaktyka

 

Nie od dziś wiadomo, że mimo wszystko lepiej jej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Tylko jak skutecznie chronić się przed chorobami skóry? Jak sprawić, by tego typu dolegliwości nas nie dosięgły? Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać…

Na pewno istotne znaczenie będzie mieć codzienna dieta, a więc to, co dokładnie spożywany. Specjaliści zachęcają do zdrowego odżywiania, a to oznacza dietę bogatą w składniki mineralne i witaminy. W codziennej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw, czy dużej ilości płynów. Co więcej, należy też zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, słodyczy, czy tłustych i ciężkostrawnych posiłków, których nadmiar odbija się negatywnie również na skórze.

 

Świetną profilaktykę może też stanowić sięganie po suplementy diety. Choć nie zastąpią racjonalnego i zdrowego żywienia, to na pewno pomogą uzupełnić niedobory i sprawią, że stan skóry również się poprawi. Godnym polecenia na pewno będzie Del Vitae. Jest to suplement diety, który zawiera w swoim składzie tylko wyselekcjonowanie składniki. Z jego pomocą można wesprzeć nie tylko stan skóry, ale również włosów i paznokci, a to na pewny dobry sposób na cieszenie się nienagannym wyglądem skóry.

Również ważny jest odpoczynek, jak i dbanie o zdrowy sen. Dlatego warto wygospodarować też trochę czasu dla siebie. Dobra książka, spacer z bliskimi, czy nawet jazda na rowerze może okazać się dla nas szansą na regenerację organizmu. Jeśli do tego dorzucimy minimum osiem godzin snu to możemy być pewni, że choroby skóry nie będą nam straszne.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, jak spędzamy swój wolny czas. Niektórzy stronią od ruchu, a to nie tylko wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu, ale również na stan skóry. Jeśli w takim razie chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i ochronić się przed chorobami skóry, to warto postawić na aktywność fizyczną, która pomoże rozruszać całe ciała, a także pozbyć się stresu, gdyż on również prowadzić do tego typu schorzeń.

W profilaktyce chorób skóry jest również większe dbanie o siebie, jak i miejsce, w którym mieszkamy. Zawsze należy stawiać na odpowiednią higienę, jak i na kosmetyki, które są wolne od sztucznych i szkodliwych substancji. Duże znaczenie ma również to, czy dbamy o czystość w domach i mieszkaniach. Regularne sprzątanie, wietrzenie pomieszczeń, czy wymiana pościeli i ręczników może wpłynąć pozytywnie na stan naszej skóry. Nie zapominajmy również o sięganiu po odzież, która została wykonana z jakościowych materiałów. Dobrym wyborem zawsze okazują się ubrania bawełniane, ponieważ to właśnie ten materiał sprawia, że skóra oddycha.

Na koniec pamiętajmy również o większej ostrożności, ponieważ niektóre schorzenia skóry można złapać w publicznych miejscach. Przykładem jednego z nich jest grzybica, która często bywa przez nas łapana na siłowniach, czy basenach. W częściach wspólnych zawsze należy zachować ostrożność, nie chodzić boso po podłodze i jeśli zdecydujemy się na prysznic, to tylko w swoich klapkach. Jednak z ich zakupem nie będzie trudności, ponieważ są łatwo dostępne.

0
    0
    Twoja lista zakupów
    Twój koszyk jest pusty